KAI (Catholic Information Agency) - Benedykt XVI przyjął na audiencji prezydenta Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Nguyễna Minh Triếta. Była to pierwsza wizyta prezydenta Wietnamu w Watykanie. Odbywa się ona w ramach podróży do Włoch, Hiszpanii i Słowacji.

Papież przyjął prezydenta Wietnamu Nguyễn Minh Triết


Po audiencji u Ojca Świętego wietnamski przywódca spotkał się także z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarciso Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.

W komunikacie opublikowanym po spotkaniu przez watykańskie Biuro Prasowe stwierdzono, że Stolica Apostolska wyraziła swe zadowolenie z powodu tej wizyty, stanowiącej znaczący etap w rozwoju relacji z Wietnamem. Wyraziła też życzenie, aby jak najprędzej mogły zostać rozwiązane kwestie nierozstrzygnięte.

„Serdeczne rozmowy stworzyły okazję do podjęcia pewnych tematów dotyczących współpracy między Kościołem a państwem, także w świetle orędzia Ojca Świętego wystosowanego do wietnamskiego Kościoła na otwarcie obchodzonego obecnie roku jubileuszowego. Zwrócono ponadto uwagę na aktualną sytuację międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania Wietnamu i Stolicy Apostolskiej we współpracę wielostronną”- czytamy w oficjalnym komunikacie. Nie ma w nim mowy o oczekiwanym przez wietnamskich katolików zaproszenia papieża do Wietnamu.

Bez spodziewanego przełomu w stosunkach między Stolicą Apostolską a Wietnamem zakończyło się piątkowe spotkanie Benedykt XVI z prezydentem tego kraju Nguyenem Minh Trietem - relacjonuje z kolei PAP. Ta pierwsza audiencja udzielona wietnamskiemu prezydentowi trwała wyjątkowo długo - około 40 minut. Watykan nie utrzymuje relacji dyplomatycznych z Wietnamem od 1975 roku.

W komunikacie, wydanym po audiencji i tych rozmowach podkreślono, że Stolica Apostolska wyraziła zadowolenie z powodu tej wizyty, określonej jako "znaczący etap" w rozwoju dwustronnych relacji. Mowa jest także o pragnieniu Watykanu, by jak najszybciej rozwiązać nierozstrzygnięte kwestie. Przypomniano, że niedawno Benedykt XVI wystosował orędzie do wietnamskich katolików z okazji roku jubileuszowego, obchodzonego przez tamtejszy Kościół.

W tygodniach poprzedzających piątkową audiencję pojawiły się spekulacje, że papież mógłby pojechać do Wietnamu. Nie wiadomo, czy w trakcie spotkania mowa była o takiej ewentualnej podróży.

Prezydent Nguyen Minh Triet rozmawiał także z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'iem Mambertim.

(Source: http://info.wiara.pl/doc/393565.Audiencja-dla-prezydenta-Wietnamu)